Niagara N-150-10-12 TBD
Loading highlight...
machine specifications
  • Chuck Size (Inches):
    8"
  • Max Swing (inches):
    17.32"
  • X - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Y - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Z - Axis Travel (inches):
    14.7" / 375mm
machine equipped with
  • No Tooling
machine description
NiagaraModel #: N-150-10-12, with Autobend IV ControllerSerial #: 40731BendingMid-stroke - 150 tonsNear bottom - 225 tonsStroke - 3"Ram Adjustment - 5"Shut height - 12"