Samsung SL-25B-1000 2012 1
Samsung SL-25B-1000 2012
Loading highlight...
machine specifications
  • Spindle Speed:
    12,000 RPM
  • Spindle Motor (HP):
    25/30 HP
  • Chuck Size (Inches):
    8"
  • Tool Changer Type:
    60 ATC
  • Max Swing (inches):
    17.32"
  • X - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Y - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Z - Axis Travel (inches):
    14.7" / 375mm
  • Options:
    Fanuc Oi-TD, Manual Guide Conversational Programming, Tailstock, Chip Conveyor, Tool Presetter
  • Pallet Size (inches):
    25"
machine equipped with
  • Fanuc Oi-TD
  • Manual Guide Conversational Programming
  • Tailstock
  • Chip Conveyor
  • Tool Presetter
machine description
CNC Long Bed Lathe Control: Fanuc Oi-TD Chuck Size: 12" 3-jaw hydraulic chuck Bar Capacity: 3.03” Swing Over Bed: 20.47" Swing Over Cross Slide: 13.78" Max Turning Diameter: 14.96" Max Turning Length: 40.00" Spindle Power: 25/30 HP Spindle Speed: 3,500 RPM Spindle Nose: A2-8 Number of Turret Positions: 12