Supertec G20P-50CNC 2006 2
Supertec G20P-50CNC 2006
Loading highlight...
machine specifications
  • Table Size - L:
    61"
  • Chuck Size (Inches):
    8"
  • X - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Y - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Z - Axis Travel (inches):
    14.7" / 375mm
  • Spindle Taper (CAT/BT):
    HSK-463
  • Spindle Speed:
    12,000 RPM
  • Max Swing (inches):
    17.32"
  • Bar Stock Capacity:
    2.0"
  • Pallet Size (inches):
    25"
  • Resonator ( Type ):
    55
  • Table Size - W:
    30"
  • Throat Depth:
    9.45"
  • Tool Changer Type:
    60 ATC
  • Turret Capacity:
    8 Positions