Tsugami SS20M-5AX 2013
Loading highlight...
machine specifications
  • V-Axis Travel:
    5555
  • Spindle Taper (CAT/BT):
    HSK-463
  • Spindle Speed:
    12,000 RPM
  • Bar Stock Capacity:
    2.0"
  • Pallet Size (inches):
    25"
  • Table Size - L:
    61"
  • Table Size - W:
    30"
  • Throat Depth:
    9.45"
  • Tool Changer Type:
    60 ATC
  • Turret Capacity:
    8 Positions
  • Chuck Size (Inches):
    8"
  • Vertical Travel of Ram:
    4444
  • Wire Diameter (inches):
  • Wire Traveling Speed:
    22
  • Resonator ( Type ):
    55
  • Z - Axis Travel (inches):
    14.7" / 375mm
  • Y - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • X - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Max Swing (inches):
    17.32"
machine description
Tsugami Multitasking Turning Center with 5-axis CNC Milling Capabilities The Tsugami SS20M-5AX Turn/Mill Multitasking Turning Center combines the versatility of a 20mm automatic CNC lathe with the functionality of a 5-axis machining center in a compact foot print. Key Advantages include: •30,000 rpm Tool Spindle, Continuous B-axis •Continuous B-axis cutting plus 5-axis Simultaneous Control (C1, Z1, B1, X1. Y1) is possible • Main Spindle (10,000 rpm) and Sub Spindle (12,000) •24-Tool Automatic Tool Changer •ATC Located On Front Side of Machine, for easy maintenance and tool changes •Dedicated Back Working Tool Post, sub processes may be overlapped with main spindle operations •Back Working Tool Post Operates even when tool spindle is in change mode, increasing throughput •Back Spindle Turning and Milling of the work piece, allowing the part to be made in one set-up •Compact footprint •Fanuc Control