Haas UMC-1000SS 2021
machine specifications
  • X Axis Travel:
    40"
  • Y Axis Travel:
    25"
  • Z Axis Travel:
    25"
  • Spindle Nose to Table Max:
    29"
  • Spindle Nose to Table Min:
    4"
  • Motor HP:
    30hp
  • Spindle RPM (Max.):
    12000 RPM
  • Taper:
    CT40
  • Platter Diameter:
    25"
  • Max Weight on Table:
    1000 lbs
machine equipped with
  • *11/2021 Build Date Put into Service 1/2022
  • * Run Time Hours....40.02
  • * Never Used
  • 1000 PSI Through Spindle Coolant