Leadwell LTC-25CXL 2009
Loading highlight...
  • MODEL: LTC-25CXL
  • CONTROL: Fanuc Series Oi-TC CNC
  • REF #: 1968413
machine specifications
  • Wire Traveling Speed:
    22
  • Y - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Z - Axis Travel (inches):
    14.7" / 375mm
  • Spindle Taper (CAT/BT):
    HSK-463
  • Resonator ( Type ):
    55
  • Pallet Size (inches):
    25"
  • Table Size - L:
    61"
  • Table Size - W:
    30"
  • Throat Depth:
    9.45"
  • Tool Changer Type:
    60 ATC
  • Turret Capacity:
    8 Positions
  • V-Axis Travel:
    5555
  • Vertical Travel of Ram:
    4444
  • Wire Diameter (inches):
  • X - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Chuck Size (Inches):
    8"
  • Spindle Speed:
    12,000 RPM
  • Bar Stock Capacity:
    2.0"
  • Max Swing (inches):
    17.32"
  • Max Turning Diameter:
    17.7"
  • Max Turning Length:
    60”
  • Spindle Nose:
    A2-8
  • Turret Positions:
    12
  • Cutting Hours:
machine equipped with
  • Tool Presetter
  • 12-Position Turret
  • Tailstock
  • 12.5" 3-Jaw Chuck