Toshiba BTD-110R16 Boring Mill_3755272
Toshiba BTD-110R16 2000
2000, used
request quote
Open price not currently available. Please Contact Us
machine specifications
  • Tool Changer:
    38 Stations
  • Spindle Diameter:
    4.33" (110 mm)
  • Spindle Taper:
    BT-50
  • Spindle Speed:
    5 – 3,000 RPM
  • Spindle Motor:
    30 HP / 25 HP
  • Milling Spindle Diameter:
    8.86" (225 mm)
  • X-Axis (Table Cross Travel):
    78.74" (2,000 mm)
  • Y-Axis (Vertical Head Travel):
    59.06" (1,500 mm)
  • Z-Axis (Table Longitudinal Travel):
    57.09" (1,450 mm)
  • W-Axis (Spindle Extension/Quill):
    19.68" (500 mm)