Doosan HP-4000II 2015
Loading highlight...
  • MODEL: HP-4000II
  • CONTROL: Fanuc 31iB Control
  • REF #: 1554634
machine specifications
  • Wire Traveling Speed:
    22
  • Resonator ( Type ):
    55
  • Max Swing (inches):
    17.32"
  • Bar Stock Capacity:
    2.0"
  • Table Size - L:
    61"
  • Table Size - W:
    30"
  • Throat Depth:
    9.45"
  • Chuck Size (Inches):
    8"
  • Turret Capacity:
    8 Positions
  • V-Axis Travel:
    5555
  • Vertical Travel of Ram:
  • Wire Diameter (inches):
  • X - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Y - Axis Travel (inches):
    15.7" / 400mm
  • Z - Axis Travel (inches):
    14.7" / 375mm
  • Spindle Speed:
    12,000 RPM
  • Spindle Motor (HP):
    30 HP
  • Spindle Taper (CAT/BT):
    HSK-463
  • Pallet Size (inches):
    25"
  • Tool Changer Type:
    60 ATC
  • Spindle Nose to Pallet Center:
    5.91" - 29.53"
  • Spindle Center to Pallet Top:
    1.97" - 24.02"
  • Pallet Indexing:
    .001 Degree
  • Maximum Work piece Weight:
    880 lbs.
  • Pallet Change Time:
    7 seconds
  • Rapid Traverse Rate (X/Y/Z):
    2,362 IPM
  • Max Cutting Feed Rate:
    2,362 IPM
  • Maximum Tool Diameter:
    3"
  • Max. Tool Dia. Without Adjacent Tools.:
    5.5"